Istorija

„Dragūnas – tai karys, pasižymintis savo jėga, drąsa, universalumu, ištverme bei sumanumu. Kovotojas, kurį užduočių vykdymui įkvepia protėvių stiprybė, LDK ir tarpukario dragūnų karinės dorybės, kovingumas ir tradicijos.“

Citata iš Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų bataliono istorijos

1996-1997 metais, kai Klaipėdos įmonė „Maistas“ nusprendė neberemti uostamiesčio vyrų rankinio komandos, kilo konfliktas tarp žaidėjų ir klubo vadovybės. Tuomet patys žaidėjai nusprendė imtis iniciatyvos ir suburti naują komandą.

Prisiglaudė prie Klaipėdoje jau veikusio moterų klubo, pasivadino Jaunimo rinktine „Klaipėda“ ir dalyvavo 1997-1998 metų čempionate. Pirmąkart čempionate dalyvavusi nauja komanda iškovojo bronzos medalius. Tai buvo didžiulis pasiekimas, nes prieš tai maždaug ketverius metus klaipėdiečiams pavykdavo užimti tik ketvirtąją vietą.

Kitais metais, 1999 m., buvo įkurtas visiškai naujas Klaipėdos rankinio klubas. Pasak klubo įkūrėjo ir vyr. trenerio Artūro Juškėno, buvo kilusi mintis veiklą sieti su Klaipėdoje veikiančiu Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalionu ir tapti rankinio klubu, kuriame žaistų kariškiai. Su bataliono įkūrėju ir ilgamečiu vadu pulkininku leitenantu Rimantu Baltušiu buvo susitarta dėl tokio klubo kūrimo, naujai suburta rankininkų komanda gavo „Dragūno“ pavadinimą. Komandos lyderiais tuo metu buvo Gintaras Gudžiūnas puikiai vartus saugojo Artūras Stonkus, prie pergalių svariai prisidėdavo trenerių A. Juškėno, Rasos Juškėnienės ir  Jono Žemaitaičio auklėtiniai Edmundas Zakarauskas, Gintaras Kaušys, Sigitas Stropus, Aleksandras Getautas, Raimondas Jucius, Romualdas Gečas, Marius Kasmauskas. Vėliau komandą papildė Remigijus Vaičikauskas, trenerio Regimanto Avižonio auklėtiniai Edgaras Petreikis, Rokas Jašinskas.

Nauja ekipa tapo čempionato prizininkais, tačiau tuomet ją paliko ir į užsienį žaisti išvyko dauguma pagrindinių žaidėjų. Po geriausių žaidėjų netekties „Dragūno“ klubas nemažai metų nesugebėjo iškopti į Lietuvos rankinio lygos (LRL) aukštumas, o vieną sezoną, kai komanda aukščiausiajai lygai pasirodė per jauna, net teko žaisti pirmoje lygoje. Tuomet dragūniečiai tenkinosi antrąja vieta, tačiau pirmosios vietos laimėtojui atsisakius pereiti žaisti į aukščiausią Lietuvos rankinio lygą, klaipėdiečiai grįžo į pajėgiausių šalies komandų čempionatą. Komandoje žaidė ir į pergales vedė 1980-1983 metais gimę rankininkai: Marius Kasmauskas (2001 metais išvyko žaisti į aukščiausią Vokietijos rankinio lygą), Remigijus Vaičikauskas, Rokas Jasinskas, Edgaras Petreikis.

Vėliau „Dragūną“ sudarė daugiausia 1985-1986 metais gimę žaidėjai, parengti klaipėdiečių trenerių A. Juškėno, Auksuolės Stropienės ir R. Juškėnienės. Pajėgūs jauni rankininkai – Ramūnas Vaigauskas, Giedrius Budginas, Dainius Matutis, Mindaugas Mickus, Arūnas Šrederis, Saulius Liutikas, Gediminas Vaitkus, Kęstutis Kremeris, Audrius Mamkus – ėmė tempti komandą iš Lietuvos rankinio lygos dugno. Reguliariajame čempionate užėmę 8-ąją vietą, dragūniečiai atkrintamosiose varžybose sugebėjo įveikti pirmoje turnyrinės lentelės vietoje buvusią Kauno „Lūšies“ ekipą, pateko į finalo ketvertą ir turėjo realų šansą laimėti bronzą. Vis dėlto to nepavyko padaryti, „Dragūnas“ liko ketvirtoje vietoje.

Kitame sezone klaipėdiečiai vėl užėmė tik 8 vietą, bet dėl išorinių aplinkybių pasitraukus „Lūšies“ komandai, dragūniečiai vėl pateko į finalo ketveriukę, tačiau vėl liko ketvirti.

2007 metais Klaipėdos rankinio komandos treneris A. Juškėnas pakviečiamas prisijungti prie nacionalinės rinktinės trenerių štabo – dirba antruoju treneriu.

2009 metais klube buvo nemažai pokyčių. Prie klubo vadovybės prisijungė klubo prezidentu tapęs Egidijus Skarbalius, o komanda pasivadino „Žemaitijos Dragūnu“. Komandą papildė 1990-1992 metais gimę klaipėdiečiai Karolis Stropus, Benas Petreikis. Klubo administracija, į komandą sugrįžus buvusiam dragūniečiui R. Vaičikauskui, nuspendė pabandyti pasikviesti į komandą patyrusių žaidėjų iš Vilniaus. Į Klaipėdos ekipos gretas pirmą kartą įsiliejo ne klaipėdiečiai žaidėjai: vartininkas Rolandas Uoslys, kuris ne sykį buvo kviestas į nacionalinę rinktinę, Mindaugas Sukackas, Darius Jasinskas. Šių žaidėjų, sustiprinusių komandą, dėka, kolektyvas tapo kur kas vieningesnis, ėmė geriau žaisti, demonstruodami tikrą žemaitišką charakterį, ir 2009-2010 metų sezone iškovojo Didžiąją LRT taurę bei tapo LRL čempionais. 

DSC_0790Po tokio sėkmingo sezono komanda vėl neteko svarbių žaidėjų – „Dragūną“ paliko R. Uoslys, M. Sukackas, tačiau į komandą įsiliejo jauni, ambicingi Jonas Truchanovičius, Tadas Stankevičius. 

Keli sekantys sezonai komandai buvo taip pat sėkmingi. 2010-2011 m. sezone „Dragūnas“ debiutuoja Baltijos rankinio lygoje (BHL), kur reguliariajame sezone užima 5 vietą iš 7 komandų. Lietuvoje iškovota Didžioji LRT taurė ir pasipuošta LRL aukso medaliais.

2011-2012 m. klaipėdiečiai vėl rungiasi BHL, kur reguliariajame sezone pakyla į 3 vietą, LRL iškovotas auksas. 2012 m. komandos pavadinimas vėl pakeičiamas į „Dragūno“.

2012-2013 m. BHL klaipėdiečiai tenkinosi 6-ąja vieta iš 8, tačiau dar sykį tapo LRL čempionais.

2013-2014 m. sezone komandą paliko jos įkūrėjas ir vyr. treneris A. Juškėnas, išvykęs treniruoti pajėgios Ukrainos „ZTR“ ekipos, su kuria laimėjo bronzą. Šį sezoną „Dragūną“ treniravo kaunietis Miglius Astrauskas, keletą metų dirbęs treneriu Islandijoje. Jo vedami klaipėdiečiai tapo LRL nugalėtojais, išlaikydami Lietuvos čempionų vardą penkerius metus iš eilės. Po 2013-2014 m. sezono komandą paliko net šeši žaidėjai, išvykę žaisti į užsienį ar baigę savo sportinininko karjerą. Klaipėdą paliko ir M. Astrauskas, tapęs Lietuvos rankinio federacijos generaliniu sekretoriumi. Prie „Dragūno“ vairo grįžo patirties Ukrainoje pasisėmęs A. Juškėnas, jis tais pačiais 2014 m. paskiriamas nacionalinės rinktinės vyriausiuoju treneriu.

2014-2015 m. sezone „Dragūno“ sudėtyje – nemažai jaunų, dar nedaug patirties turinčių 1996 m. gimusių žaidėjų. Nors komandos vadovybė jauniems žaidėjams šiam sezonui nekėlė itin aukštų tikslų, dragūniečiai toliau demonstravo puikų žaidimą, tvirtą charakterį ir šeštą kartą iš eilės tapo Lietuvos čempionais. Komandai stabilumo teikė ir senbuviai dragūniečiai: G. Vaitkus, Arvydas Bučius, Karolis Stropus. Pastarieji du žaidėjai „Dragūne“ tais metais buvo vieninteliai, su komanda laimėję visus iškovotus titulus.

2015 m. po kelerių metų pertraukos komanda vėl į viršų kėlė Lietuvos rankinio federacijos (LRF) taurę (anksčiau – Didžioji LRT taurė), pirmą kartą klubo istorijoje iškovota Baltijos rankinio lygos (BHL) Iššūkio taurė. Sezonui pasibaigus komandą paliko J. Truchanovičius, išvykęs žaisti į Austriją, o prieš prasidedant naujam sezonui netikėtai pasitraukė Jonas Geryba, nusprendęs baigti rankininko karjerą.

2015-2016 metų sezoną „Dragūnas“ pradėjo pergalėmis – iškovota šalies supertaurė, parsivežtos nugalėtojų taurės iš trijų tarptautinių turnyrų. Klaipėdos rankininkai be šalies aukščiausios lygos rungiasi ir Baltijos rankinio lygoje (BHL). Komanda vėl pasipildė jaunais žaidėjais – iš Panevėžio atvyko Karolis Bliuvas, iš Šiaulių – Benas Butkus, po pertraukos sugrįžo buvęs dragūnietis Kęstutis Kremeris. Sužaidus kelias naujo sezono rungtynes komandą paliko ir karjeros tęsti Islandijoje išvyko senbuvis Karolis Stropus, į „Dragūno“ gretas sugrįžo dar vienas senbuvis – R. Vaičikauskas.

Artėjant sezono pradžiai „Dragūno“ klube įvyko labai svarbūs pokyčiai – prie vyrų komandos prisijungė moterų komanda „Dragūnas-Viesulas“, treniruojama A. Stropienės, R. Juškėnienės ir Jolantos Mižutienės (Klaipėdos miesto „Viesulo“ sporto centras). Dviejų komandų susijungimą paskatino noras vienyti uostamiesčio rankinio bendruomenę, dalintis patirtimi, skleisti žinią apie rankinį kaip ne tik vyrų, bet ir moterų sportą.

DSC_01262015-2016 m. sezono pradžioje klubas taip pat pasirašė bendradarbiavimo sutartį su 1992 metais įkurto Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų bataliono vadu majoru Viktoru Bagdonu. Sutarta, kad kariai galės nemokamai stebėti rankinio rungtynes, o visi rankininkai bus laukiami svečiai batalione, kur galės susipažinti su technika, karišku gyvenimu.

2015-2016 m. čempionato finale „Dragūnas“ antrą kartą iš eilės susitiko su Alytaus „Almeidos-Stronglaso“ ekipa. Po įtemptos finalo serijos, kurioje prireikė maksimalaus rungtynių skaičiaus, auksu džiaugėsi Alytaus komanda. Klaipėdiečiams atiteko sidabro medaliai.

Po šio sezono į užsienį išvyko rungtyniauti net keturi „Dragūno“ žaidėjai: Mindaugas Dumčius ir legionierius Igoris Kopišinskis karjerą nusprendė tęsti Islandijoje, Edvinas Vorobjovas – Šveicarijoje, Aistis Pažemeckas – Austrijoje. Tačiau komandą papildė nauji sportininkai – iš užsienio į Lietuvą grįžęs Modestas Vaitekūnas, jauni klaipėdiečiai Benediktas Pakalniškis ir Benas Katkauskas bei iš Olandijos į Lietuvą sugrįžęs Lietuvos rinktinės kapitonas, rankinio milžinas Gintaras Cibulskis.

2015-2016 m. sezone moterų rankinio komanda „Dragūnas-Viesulas“ pirmą kartą Klaipėdos sporto istorijoje padovanojo miestui moterų rankinio lygos medalius. Klaipėdos rankininkės po nelengvos mažojo finalo serijos su Vilniaus LEU „Šviesos-Eglės“ ekipa (serija laimėta rezultatu 3:2) iškovojo bronzos medalius.

2016-2017 m. sezoną „Dragūnas“ išliko vieninteliu Lietuvos klubu, startavusiu Europos rankinio lygos turnyre, taip pat dragūniečiai rungtyniavo šalies čempionate, Baltijos rankinio lygoje, LRF taurės turnyre. Laimėta LRF taurė, septintą kartą iškovota Lietuvos čempionų taurė ir aukso medaliai. Moterų komanda „Dragūnas-Viesulas“ rungtyniavo Lietuvos moterų rankinio lygoje ir antrą sezoną iš eilės pelnė bronzos medalius, pakartodamos  ankstesnio sezono istorinį pasiekimą.

Po šio sezono atsisveikinta su senbuviais Mindaugu Meškausku ir Luku Juriu, neberungtyniauti komandoje nusprendė jauni rankininkai Benas Katkauskas ir Tomas Daržinskas. „Dragūną-Viesulą“ paliko ir karjeros tęsti į užsienį išvyko ekipos lyderės, talentingos ir perspektyvios sesės dvynės Ivanauskaitės – Roberta Ivanauskaitė išvyko į Daniją, Brigita Ivanauskaitė – į Norvegiją.

2017-2018 m. sezoną „Dragūnas“ pasitiko ambicingai – pirmą kartą klubo istorijoje pateikta paraiška dalyvauti Europos Čempionų lygoje. Vis dėlto patekti tarp stipriausių Europos komandų nepavyko ir dar kartą atstovauta Klaipėdai ir Lietuvai Europos EHF taurės turnyre. „Dragūną“ iš kovos eliminavo kroatai „Dubrava“, su kuriais rungtynės buvo itin įtemptos (36:36; 36:35). 

Šį sezoną „Dragūnui“ nepavyko iškovoti ir LRF taurės, kurios finale nusileista Kauno „Granitui-Kariui“, tačiau jau aštuntą kartą klubo istorijoje „Dragūnas“ tapo Lietuvos čempionu, o sezono pradžioje iškovota Supertaurė.

Auksinį „Dragūno“ sezono finišą pasaldino ir buvusio žaidėjo Jono Truchanovičiaus sėkmė Čempionų lygoje – jis su „Montpellier“ ekipa tapo Čempionų lygos nugalėtoju. Tai tapo istoriniu pasiekimu, kadangi Jonas tapo pirmuoju lietuviu, iškovojusiu šį titulą.

Po šio sezono komandą paliko vienam sezonui į Lietuvą tesugrįžęs Laurynas Palevičius, tęsti karjeros į Vokietiją išvyko vartininkas Benas Vaicekauskas, į Vilniaus „Šviesos“ klubą persikėlė Šarūnas Ugianskis.

2018-2019 m. sezoną „Dragūnas“ pradėjo nesėkmėmis: Kauno „Granitui-Kariui“ nusileista Supertaurės finale, nepavyko nugalėti islandų „Selfoss“ ir prasibrauti į tolesnį Europos taurės etapą. Tačiau sezonui įsibėgėjant, aukštesnę pavarą įjungė ir komanda, iškovojusi LRF taurę ir ant menčių guldžiusi Lietuvos ir Baltijos rankinio lygos komandas.

Po sėkmingo pasirodymo Baltijos lygos reguliariajame sezone „Dragūnas“ pateko į atkrintamąsias ir iškovojo teisę žaisti BHL finalo ketverte, ko nebuvo pavykę padaryti daugiau nei dešimtmetį. Vis dėlto Minske (Baltarusija) vykusiame finalo ketverte nepavyko iškovoti medalių.

Lietuvos čempionato finale „Dragūnas“ susitiko su Vilniaus „Šviesa“ ir po finalo serijos 3:0 papildė  savo auksinių trofėjų kolekciją.

2019-2020 m. sezoną „Dragūnas“ pradėjo startu Europos taurėje – susitikta su Izraelio „Maccabi Rishon Lezion“ ekipa. Dėl įvairių priežasčių abejos rungtynės sužaistos išvykoje ir, deja, abu sykius pergalę iškovojo aikštelės šeimininkai.

Rudenį Molėtuose vykusiame Supertaurės finale po kovos su Kauno „Granitu-Kariu“ buvo iškovota Lietuvos supertaurė – pirmasis sezono trofėjus.

Deja, Lietuvos ir Baltijos rankinio sezonų užbaigti nepavyko dėl koronaviruso pandemijos, paskelbto karantino bei sportinės veiklos apribojimo. Laikinai sportinė veikla buvo sustabdyta, bet galiausiai buvo priimtas sprendimas čempionatus nutraukti neskelbiant nugalėtojų ir komandų rikiuočių.

Vis dėlto iki nutraukiant čempionatus „Dragūnas“ jau buvo užsitikrinęs Lietuvos rankinio čempionato reguliaraus sezono nugalėtojo titulą, o Baltijos rankinio lygoje buvo likusios vienerios rungtynės iki patekimo į finalo ketvertą. Po žinios, kad šalies čempionatas nutraukiamas, vyr. treneris A. Juškėnas, duodamas interviu žurnalistams, juokavo, kad „dūšioje“ „Dragūno“ vyrai vis tiek jaučiasi Lietuvos čempionais.

Sėkmingiau 2019-2020 m. sezoną užbaigė moterų komanda „SC Viesulas-Dragūnas“, pirmoje moterų lygoje pergalingai nužygiavusi iki pat finišo ir tapusi čempione.

Klaipėdos rankinio istoriją kuriame ir toliau!